Gloria victis

24 kwietnia 2016 r. na warszawskim cmentarzu Powązkowskim odbył się uroczysty pogrzeb płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, dowódcy V Brygady Wileńskiej AK. Łupaszka jest postacią szczególną – bohater narodowy, symbol niezłomności, wiary i patriotyzmu, znieważony i wyklęty, zamordowany przez zdrajców narodu będących na usługach sowieckich okupantów. Dopiero po 65 latach od męczeńskiej śmierci legendarny dowódca Żołnierzy Wyklętych doczekał się pogrzebu godnego bohatera narodowego. Na miejsce ostatniego spoczynku odprowadzała płk. rzesza patriotów z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą, wicepremierem Piotrem Glińskim, szefem MON Antonim Macierewiczem, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Łukaszem kamińskim na czele.

Łupaszka, decyzją ministra obrony narodowej został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Msza pogrzebowa została odprawiona w stołecznym kościele pw. Św. Karola Boromeusza przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

Wielkim zaszczytem było dla nas uczestniczenie w tej wyjątkowej uroczystości, z jednej strony smutnej, z drugiej jednak niosącej ze sobą przesłanie: bohaterskie życie i bohaterska śmierć, nie tylko Łupaszki ale wielu mu podobnych nie była daremna, torowała drogę do upragnionej wolności, pozwalała wytrwać w wierze i miłości ojczyzny. Mimo, że żyjemy w wolnym kraju, wojnę i powojenne prześladowania znamy tylko z opowieści, z literatury, z filmów, to nie zginie pamięć o tych, co walczyli i ginęli na wszystkich frontach świata, tych, co umierali w radzieckich łagrach albo jak Łupaszkę zamordowanych przez zdrajców ojczyzny i pochowanych gdzieś we wspólnej mogile, bez krzyża, tabliczki z nazwiskiem i za tych, o których śmierci w bratobójczej wojnie nikt nie wie, nikt nie zapali znicza, nie odmówi pacierza. To nasze narodowe dziedzictwo. Trzeba patrzeć w przyszłość ale nie można jej budować zapominając o tym, co było. Nie buduje się domu bez fundamentów, nie buduje się tożsamości bez wiedzy o swoich korzeniach.

Z dumą i wzruszeniem uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Poczet sztandarowy z turobińskiej szkoły znajdował się w asyście prezydenckiej.

Po uroczystościach pogrzebowych kontynuowaliśmy naszą historyczno – patriotyczną wędrówkę po stolicy. Przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem, byliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Taka forma lekcji historii na długo zostanie w pamięci uczniów.

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Turobinie © 2016 Frontier Theme