I ŚWIATOWY ZJAZD ABSOLWENTÓW LO w Turobinie

Relacja z I ŚWIATOWEGO ZJAZDU ABSOLWENTÓW

Główni inicjatorzy i organizatorzy I ŚWIATOWEGO ZJAZDU ABSOLWENTÓW LICEUM
Główni inicjatorzy i organizatorzy I ŚWIATOWEGO ZJAZDU ABSOLWENTÓW LICEUM

Inicjatorami zjazdu byli absolwenci – matura 1964 r. mgr Stanisław Wituch i mgr Zenon Pastucha. Po pewnym czasie temat został zaaprobowany przez dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych mgr Marka Majewskiego (również absolwenta LO w Turobinie). Powstał dość liczny zespół organizacyjny, lecz gro pracy przygotowawczej spadło na St. Witucha, Z. Pastuchę i dyr. M. Majewskiego wraz z podległymi mu pracownikami. W zespole organizacyjnym znaczącą rolę pełnił również absolwent turobińskiego LO. mgr Adam Romański. Jemu w udziale przypadła część kościelna uroczystości. St. Wituch był odpowiedzialny za stronę organizacyjno – aprowizacyjną.     Z. Pastucha za przygotowanie pod względem edytorskim i nie tylko : zaproszeń, medali pamiątkowych, tablicy pamiątkowej, identyfikatorów oraz reklamy w prasie. M. Majewski wraz z pracownikami (głównie z pracownikami sekretariatu i stażystkami) za stronę organizacyjną uroczystości na terenie szkoły, zaproszenie gości oraz pozyskanie w expresowym tempie odznaczeń państwowych dla nauczycieli i pracowników administracyjno – obsługowych szkoły. Należy również dodać, że stroną medialną zajął się mgr Adam Skiba – informatyk, który założył a następnie aktualizował internetową stronę zjazdową.

Termin zjazdu, którego celem było podkreślenie 60 lat istnienia Liceum Ogólnokształcącego w Turobinie oraz integracyjne ponadpokoleniowe spotkanie po latach, a także promocja szkoły i Turobina, ustalono na 23.10. 2010 r. Termin ten budził u wielu absolwentów kontrowersje, że to jesień, że dzień krótki, że pogoda może być brzydka. Okazało się wbrew pesymistom, że termin był trafiony (ponad 200 uczestników zjazdu) a pogoda była jak marzenie – pełnia słońca z lekkim wietrzykiem i ciepło jak na październik.

Uroczystości związane ze zjazdem poprzedziły czynności porządkowe takie jak: rejestracja uczestników, wręczenie identyfikatorów oraz prezentów (każdy z uczestników otrzymał medal pamiątkowy zawieszony na biało – czerwonej przywieszce, długopis z nadrukiem „60 lat LO Turobin”, folderki promujące Turobin z jego 620 – to letnim dziedzictwem, turobińską gminę, parafię turobińską + widokówkę ukazująca turobiński kościół z 1530 r., a wszystko zapakowane w okolicznościową torebkę z nadrukiem zjazdu).

Przyjezdni, a takich było najwięcej, mogli, przed rozpoczęciem uroczystości, posilić się kaszaczkami (prosto z pieca) i wypić kawę lub herbatę.

O godz. 10.45 uczestnicy zjazdu (absolwenci oraz zaproszeni goście) udali się do kościoła parafialnego pw. św. Dominika. Na dziedzińcu kościelnym uczestnicy zjazdu zostali powitani przez orszak księży z proboszczem ks. dziekanem Władysławem Trubickim, którzy to wprowadzili nas do wnętrza kościoła. Uroczystą mszę dziękczynną celebrowało dziewięciu księży, w tym ośmiu absolwentów LO. w Turobinie, którzy przyjechali ze swoich odległych parafii aby wspólnie modlić się za już nieżyjących pedagogów i absolwentów oraz w intencji uczestników zjazdu – I ŚWIATOWEGO ZJAZDU ABSOLWENTÓW Liceum Ogólnokształcącego w Turobinie. Głównym celebransem oraz głoszącym homilię był jeden z absolwentów rodem z Czernięcina, ks. kanonik Edward Kozyra (proboszcz z Urzędowa).

Po mszy św. uczestnicy zjazdu udali się do budynku ZSOiZ gdzie w sali gimnastycznej odpowiednio przygotowanej (scena + dekoracje) odbyła się część oficjalna zjazdu. Część oficjalną otworzył p. St. Wituch wprowadzając sztandar szkoły oraz podając komendę do hymnu (hymn wspólnie z uczestnikami odśpiewał zespół wokalny „Namysłowiacy” z Zamościa, który również uświetniał mszę św. w kościele parafialnym), a następnie dyr. M. Majewski powitał zaproszonych gości oraz przedstawił krótki rys historyczny szkoły. Po wystąpieniu dyr. M. Majewskiego nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych oraz „medali za długoletnią służbę” a także dyplomów uznania zasłużonym emerytowanym nauczycielom LO. w Turobinie. Wykaz osób odznaczonych zamieszczam poniżej.

Po uroczystości wręczenia odznaczeń nastąpiły krótkie wystąpienia gości oraz absolwentów, po czym nastąpiła część artystyczna – wystąpiła młodzież a następnie zespół „Namysłowiacy” z Zamościa dał koncert wokalno – muzyczny.

Po zakończeniu części artystycznej p. St. Wituch ogłosił I ŚWIATOWY ZJAZD ABSOLWENTÓW Liceum Ogólnokształcącego w Turobinie za otwarty.

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy zjazdu udali się na przygotowany dla nich obiad (zajmowali miejsca przy stołach w sposób dowolny, głównie jednak w gronie rozpoznanych wcześniej koleżanek i kolegów ze swojego rocznika). Po obiedzie do godz. 18.00 uczestnicy mieli czas na zwiedzanie szkoły, Turobina (który niektórzy ostatni raz widzieli kilkadziesiąt lat temu), a wielu też udało się na turobiński cmentarz aby zapalić świeczkę komuś z rodziny lub znajomych (bo święto zmarłych było tuż).   O godz. 18.00 rozpoczęła się część biesiadna uroczystości, gdzie suto podawano dania gorące oraz przekąski zimne, a i na trawienie co nieco się znalazło. Przygotowaniem dań oraz obsługą gości zajęły się pracownice kuchni szkolnej – wszystko było świeże i smaczne – nie zabrakło również dania regionalnego – gryczanego pieroga. Po godz. 20.00 do sali biesiadnej wjechała pieczona świnia nadziewana kaszą gryczaną, którą kelnerzy porcjowali i podawali biesiadnikom. Tym, którzy zmęczyli się siedzeniem za stołem przygrywała do tańca kapela ludowa. Tancerze, nie schodząc do sali biesiadnej, mogli się na miejscu posilić przy zorganizowanym „stole wiejskim”, na którym nie brakło wyrobów swojskich takich jak: kiełbasa, szynka, polędwica, salceson, smalec, kaszanka pieczona, a i na trawienie co nieco swojaka się znalazło. Była również dla spragnionych beczka piwa, a wszystko to dla uczestników zjazdu bez ograniczeń i darmo.

O godz. 23.00 poleciały w niebo fajerwerki (dla obwieszczenia wszystkim, że absolwenci, często w podeszłym wieku, świetnie się bawią).

Biesiada trwała nadal. Najwytrwalsi zakończyli biesiadowanie około 4.00 nad ranem.

Ta biesiada, o której piszę, to nie tylko konsumpcja, to przede wszystkim rozmowy spotykających się ze sobą po raz pierwszy po wielu latach, to chwile wspomnień, wzruszeń.

Podczas spotkania biesiadnego p. Adam Romański (redaktor naczelny kwartalnika „Dominik Turobiński”) nagrywał wywiady z uczestnikami zjazdu, najprawdopodobniej ukażą się w najbliższym wydaniu kwartalnika.

Miło było spotkać swoją wychowawczynię prof. Barbarę Mazurek, swoich nauczycieli od: geografii prof. Feliksa Żołnę, francuskiego prof. Stanisława Grędę, rosyjskiego prof. Franciszka Mazurka – mimo, że ze szkołą mój rocznik pożegnał się w 1964 roku.

Jak przed zjazdem dzwoniły telefony z zapytaniem kto będzie, z wątpliwościami – czy nie za późny termin – tak obecnie nie milkną telefony z podziękowaniami za udany, wspaniale przygotowany zjazd (choć przygotowanie uroczystości dla ponad 200 osób nie było logistycznie łatwe).

Oprócz wcześniej wymienionych prezentów, każdy z uczestników otrzymał płytę CD z kompletem zdjęć zrobionych podczas uroczystości.

Na zakończenie należy również wspomnieć o (co prawda nielicznych) sponsorach tej uroczystości, którzy wsparli nas finansowo: Czesław Zwolak, Piotr Doliński, Mariusz Pawłat, Adam Romański oraz rzeczowo: Małgorzata i Jerzy Kolano (sponsorzy tablicy pamiątkowej zjazdu) a także Wiesław Chłopek (dostarczył nam niezbędne zaopatrzenie po cenach hurtowych i beczkę piwa gratis) . Po rozliczeniu okazało się, że my absolwenci uczestnicy I ŚWIATOWEGO ZJAZDU ABSOLWENTÓW Liceum Ogólnokształcącego     w Turobinie, możemy sobie pozwolić (wzorem uczestników zjazdu rocznik 1964) na gest wobec szkoły, która użyczyła nam swoich podwoi na ponadpokoleniowe spotkanie po latach. Tym gestem jest przekazanie na ręce dyrektora ZSOiZ mgr Marka Majewskiego

prezentu w postaci:

 1. Planetarium domowego sterowanego pilotem (do nauki astronomii – możliwość obserwacji ruchu 1100 gwiazd oraz wszystkich gwiazdozbiorów + mapa nieba)
 2. Mikroskopu z kamerą cyfrową do obserwacji preparatów na monitorze komputera (do nauki biologii i nie tylko – możliwości mikroskopu to powiększenia do ponad 1200 razy)

Prezenty wraz z aktem przekazania w imieniu absolwentów uczestników zjazdu przekazali inicjatorzy i organizatorzy zjazdu mgr Stanisław Wituch i mgr Zenon Pastucha.

 

Relację spisał:

                                                                                              Zenon Pastucha


Oto wykaz osób odznaczonych:

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 1. Pan Bogucki Tadeusz.
 2. Pan Wojtyła Edward.
 3. Pan Łagód Tadeusz.
 4. Pani Mroczek Zofia.
 5. Pani Olech Danuta.
 6. Pani Gręda Teodora.

MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

 1. Pani Bęcała Teresa Wiesława,
 2. Pani Bochniak Krystyna,
 3. Pani Walczak Hermina,
 4. Pani Zwolak Zofia.

MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ
1. dyr. Marek Majewski za długoletnią służbę został odznaczony przez
Wojewodę Lubelskiego Panią Genowefę Tokarską podczas
Wojewódzkich Obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Tomaszowie Lubelskim,

 1. Pani Dybiec Małgorzata,
 2. Pan Małek Bogdan,
 3. Pani Olech Maria,
 4. Pani Peichert Danuta,
 5. Pan Rafał Krzysztof,
 6. Pani Snopek Barbara Zofia.

MEDALEM BRĄZOWYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

 1. Pani Batorska Elżbieta,
 2. Pani Brzozowska Justyna,
 3. Pani Majewska Lidia Irena,
 1. Pani Podkańska Ewa.

Ponadto dyplomy uznania Wojewody Lubelskiego otrzymali:

 1. Pani Barbara Mazurek,
 2. Pan Franciszek Mazurek.
 3. Pan Feliks Żołna.
 4. Pani Pelagia Żołna,
 1. Pan Stanisław Gręda.

Ceremonię wręczania odznaczeń i dyplomów prowadziła Pani Anna Derkacz

Odznaczenia i dyplomy wręczali: Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego

w Lublinie Pan Jarosław Szymczyk oraz Dyrektor Pan Andrzej Borys.

 


10.11.2010 Przekazanie ZSOiZ w Turobinie darów od absolwentów uczestników zjazdu oraz  podpisywanie aktu przekazania.

foto_1
Stanisław Wituch przekazuje dyr. Markowi Majewskiemu “Mikroskop Bresser Biolux AL” z kamerą PC VGA,
Zenon Pastucha przekazuje dyr. Markowi Majewskiemu "Planetarium domowe sterowane zdalnie z globusem nieba w jednym"
Zenon Pastucha przekazuje dyr. Markowi Majewskiemu “Planetarium domowe sterowane zdalnie z globusem nieba w jednym”

 

złożenie podpisów pod "aktem przekazania" darów.
złożenie podpisów pod “aktem przekazania” darów.
złożenie podpisów pod "aktem przekazania" darów.
złożenie podpisów pod “aktem przekazania” darów.
złożenie podpisów pod "aktem przekazania" darów.
złożenie podpisów pod “aktem przekazania” darów.

 

Główni inicjatorzy i organizatorzy I ŚWIATOWEGO ZJAZDU ABSOLWENTÓW LICEUM
Główni inicjatorzy i organizatorzy I ŚWIATOWEGO ZJAZDU ABSOLWENTÓW LICEUM
Akt Przekazania
Akt Przekazania

MONTAŻ TABLICY PAMIĄTKOWEJ

sponsorzy tablicy Małgorzata i Jerzy Kolano z Turobina
sponsorzy tablicy Małgorzata i Jerzy Kolano z Turobina FOTO: Zenon Pastucha
P1030046
FOTO: Zenon Pastucha
sponsorzy tablicy Małgorzata i Jerzy Kolano z Turobina
sponsorzy tablicy Małgorzata i Jerzy Kolano z Turobina FOTO: Zenon Pastucha