Mikołajki w ZSOiZ 2018

Przyjdź do nas, przyjdź, święty Mikołaju
Obdaruj, wszystkich obdaruj

 I przyszedł. Niespodziewanie , bo nie 6 a 7 grudnia ale nie zmienia to faktu, że sprawił nam wiele radości.  Do naszej szkoły, tak jak i do pozostałych szkół w gminie Turobin, Św. Mikołaj został zaproszony przez wójta gminy Andrzeja Kozinę i w Jego towarzystwie oraz w asyście radnych zawitał w nasze skromne progi.  Mimo że uczniowie naszej szkoły to dość „wiekowe” dzieci, a właściwie młodsi dorośli, to łatwo dało się zauważyć taką spontaniczną, dziecięcą radość. Nic tak nie cieszy obdarowującego jak uśmiech dziecka i nie ma tu znaczenia malucha czy „starszaka”. Św. Mikołaj nie zapomniał też o słodkim upominku dla nauczycieli.

Warto w tym miejscu przybliżyć historię Św. Mikołaja, po to, by piękna tradycja pozostała niezmienioną w swej istocie.

Mikołaj urodził się około 270 roku n.e. Od najmłodszych lat największą radość sprawiało mu pomaganie innym. Na wizerunku Mikołaja jako bezinteresownego darczyńcy zaważyła historia ubogiej rodziny z Patary. Samotny ojciec trzech córek bardzo martwił się, że nie stać go na to, by wydać je za mąż a tym samym będą żyły w biedzie. Mikołaj wrzucił przez okno sakiewkę z pieniędzmi, dzięki czemu dziewczęta mogły wyjść za mąż a ojciec nie musiał już martwić się o ich przyszłość [1]. Mikołaj pomagał nie tylko poprzez obdarowywanie pieniędzmi ale w każdy możliwy sposób. Za swoją postawę, miłość do ludzi i wielką pobożność został beatyfikowany a jego kult szybko rozprzestrzenił się po całym świecie [2].

Zwyczaj obdarowywania dzieci pojawił się już w XIII wieku. Początkowo dotyczył rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg a za ten szczególny dzień uznano 6 grudnia –  na pamiątkę dnia śmierci św. Mikołaja. Już w XIV w. w Holandii uczniowie byli obdarowywani dniem wolnym od zajęć. Zwyczaj obdarowywania dzieci w ten dzień szybko się rozprzestrzeniał ale w formie zbliżonej do dzisiejszej pojawił się dopiero na początku XIX w, dokładnie 6 grudnia 1804 r. Pierwsze wzmianki o mikołajkach w Polsce pochodzą z XVIII w. Należy tu jednak podkreślić, że dawniej dzieci otrzymywały znacznie skromniejsze prezenty. Zazwyczaj były to jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. Z biegiem czasu i pod wpływem rozwoju kultury masowej zaczęto zapominać o prawdziwej historii św. Mikołaja a przede wszystkim o głównej idei – obdarowywania dobrem, pomocą, wsparciem, nagradzaniem dobra i karceniem za zło.

W latach 30 tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki stworzono nowy wizerunek św. Mikołaja i zaczęto przedstawiać go jako starszego pana z siwą, gęstą brodą w czerwonym stroju. Św. Mikołajowi zdjęto biskupią mitrę i założoną czerwoną czapkę z pomponem, obszytą białym futrem. Ten nowy wizerunek bardzo szybko zyskał aprobatę i przetrwał do dziś [3].

 

  1. Bauer, A. Oleszkiewicz, Wielka Księga Świętych: M – Z T. 3., Pinnex, Kraków 2003, s. 76 – 78
  2. Kryńska, Słownik patronów chrześcijańskich, Printex, Białystok [2005], s. 128 – 129
  3. Linke A., Świety Mikołaj – Poznaj jego prawdziwą historię, Edustacja.pl, [na] http://wiadomości.gazeta.pl/wiadomosci/1,156046,8760805,Prawdziwa_historia_swietegi_Mikolaja.html, dostęp 29.11.2016