Obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości w ZSOiZ

98 rocznica odzyskania niepodległości

           11 listopada to Święto Niepodległości Polski. Data tak ważna dla każdego z nas. Mimo, że Polska została podzielona na trzy odrębne części, włączone do terytoriów Rosji, Austrii i Prus, to duch naszego narodu nigdy nie umarł. W 1795 roku dokonano trzeciego rozbioru Polski, ale niemal od razu Polacy dzielnie stanęli u boku Napoleona pełni wiary i nadziei, że:,, marsz, marsz Dąbrowski z ziemi włoskiej do Polski” przyniesie nam wolność. Nie udało się! Kolejne pokolenie młodych Polaków podjęło decyzję o nierównej walce, kiedy ruszyło na Belweder w 1830 roku. Powstanie Listopadowe było kolejną daniną krwi, kolejną lekcją historii miłości Ojczyzny. Choć przyszedł okrutny los Wielkiej Emigracji, zesłań na Syberię, konfiskat majątków, rusyfikacji i germanizacji, Polacy się nie poddali. Styczeń 1863 roku. Powstanie Styczniowe było kolejnym zrywem, które miało zdjąć z nas kajdany niewoli. Romantyczna nadzieja wolnej Polski pobudzała krew młodych partyzantów pod wodzą Romualda Traugutta. O jedno modlili się Polacy z księdzem Piotrem Ściegiennym, by nastała wojna narodów, skłóciła naszych zaborców, a nam Ojczyznę oddała. Nadszedł czas wojny w latach 1914-1918. Pierwsza wojna światowa zakończyła się klęską naszych zaborców. Rosją targała rewolucja domowa, która wybuchła w 1917 roku. Dzięki działalności militarnej Józefa Piłsudskiego oraz dyplomatycznej Romana Dmowskiego, nastał dzień 11 listopada. Dziś mija 98 rocznica od wypowiedzianych z drżącym sercem słów:, Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!”

           Tą właśnie rocznicę uczciła młodzież ZSOiZ podczas uroczystej akademii w szkole oraz biorąc udział w uroczystościach gminno-parafialnych, prezentując podczas mszy świętej program słowno-muzyczny zatytułowany,,Pisk białego orła”. Część artystyczną przygotowały: Monika Szamańska, Ewa Polska, Dorota Skiba. Konsultacji historycznej dokonał Artur Lis. Wspólnie modliliśmy się słowami:

Od wojny, nędzy i od głodu,

Sponiewieranej krwi narodu,

Od łez wylanych obłąkanie

Uchroń nas, Panie.

Od niepewności każdej nocy,

Od rozpaczliwej rąk niemocy,

Od lęku przed tym, co nastanie,

Uchroń nas, Panie.

Od bomb, granatów i pożogi,

I gorszej jeszcze w sercu trwogi,

Od trwogi strasznej jak konanie

Uchroń nas, Panie.

Od rezygnacji w dobie klęski,

Lecz i od pychy w dzień zwycięski,

Od krzywd – lecz i od zemsty za nie

Uchroń nas, Panie.

Uchroń od zła i nienawiści.

Niechaj się odwet nasz nie ziści.

Na przebaczenie im przeczyste

Wlej w nas moc, Chryste.

            Po mszy świętej, zwyczajem lat poprzednich, udaliśmy się do Parku im. Żołnierzy Armii Krajowej, gdzie przy historycznym krzyżu, znajdującym się obok budynku Urzędu Gminy, miała miejsce dalsza część uroczystości, przygotowana przez władze Gminy Turobin. Odegrano hymn państwowy, delegacje władz samorządowych, szkół i organizacji politycznych złożyły wieńce. W uroczystościach wzięli udział: Wójt pan Eugeniusz Krukowski, zastępca pan Józef Biziorek, przewodniczący Rady Gminy pan Stanisław Górny, przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury pan Adam Romański, ksiądz Marcin Bogacz i ksiądz Zbigniew Zarzeczny, poczty sztandarowe, kombatanci, radni powiatowi i gminni, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy, dyrektorzy, nauczyciele, młodzież i dzieci oraz mieszkańcy gminy.

 

 

artykuł opracowała: p. Monika Szymańska

Galeria:

 

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Turobinie © Rok szkolny 2018-2019 Frontier Theme