Pielgrzymowanie młodzieży maturalnej ZSOiZ na Jasną Górę 2017

Wieloletnią tradycja Archidiecezji Lubelskiej jest pielgrzymowanie młodzieży maturalnej na Jasną Górę. W dniu 23 września 2017 roku przybyliśmy do Częstochowy, by prosić  Matkę Boską o łaski i pomoc w zdaniu matury. W pielgrzymce wzięło udział 15 uczniów z klas maturalnych naszej szkoły oraz opiekunowie: Maria Olech, Małgorzata Wrzyszcz, Lidia Majewska i ksiądz Zbigniew Zarzeczny. Wycieczka rozpoczęła się zbiórką o godzinie 4:30 przed szkołą w Turobinie. Po wyruszeniu w drogę odmówiliśmy modlitwę do św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżników, o szczęśliwy dojazd na miejsce. W drodze do Częstochowy dopisywały nam znakomite humory. Ksiądz umilał nam czas, śpiewając różne pieśni. Na miejsce dotarliśmy około 11:00. Mieliśmy chwilę na podziwianie piękna architektury Jasnej Góry, a także na zakup pamiątek. O 12:45 rozpoczęła się uroczysta Droga Krzyżowa, przygotowana przez młodzież Pallotyńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Lublinie. Ze względu na złe warunki pogodowe Droga Krzyżowa odbyła się w Bazylice Jasnogórskiej. W tym samym miejscu, około godziny 15:30 wszyscy zebraliśmy się na uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył biskup Archidiecezji Częstochowskiej – Antoni Długosz. Jego obecność była niemałym zaskoczeniem dla wszystkich zebranych. Homilia, którą do nas wygłosił była przepełniona mądrością i było w niej coś takiego, czego nie da się opisać słowami, ale na pewno trafiła do serca każdego z lubelskich maturzystów. W trakcie Eucharystii odbyło się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Zapaliliśmy świece. Ich blask rozświetlał nam mrok na drodze do Pana Boga. Na zakończenie uroczystej Eucharystii wzięliśmy udział w Akcie Zawierzenia maturzystów w opiekę Maryi. Po wszystkim przyszedł czas na chwilę refleksji i zadumy. Jasna Góra opustoszała, zrobiło się cicho i spokojnie. Nawet deszcz wreszcie przestał padać i niebo się przejaśniło. Można było pospacerować po dziedzińcu jasnogórskim i w samotności przemyśleć swoje życie. Wiele osób wybrało się do Kaplicy Cudownego Obrazu, aby choć przez chwilę spojrzeć na oblicze Matki Boskiej Częstochowskiej. Zagłębić się w tych oczach, przepełnionych miłością i mądrością. Przy wejściu do Kaplicy można było napisać na kartce swoje osobiste prośby, w intencji których modlą się później siostry zakonne. W naszym przypadku były to przede wszystkim intencje dotyczące matury, przyszłych wyborów życiowych, a także wyproszenie łask dla naszych rodzin. Mam nadzieję, że Matka Boska wysłucha naszych próśb i pomoże nam w realizacji zamierzonych celów, a także wesprze nas w podjęciu właściwych decyzji. Pielgrzymka do Częstochowy była dla nas wszystkich niesamowitym przeżyciem. Na pewno każdy z nas kiedyś tam wróci, aby znów pomodlić się przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej. Hasło tegorocznej 33 Pielgrzymki Maturzystów Lubelskich na Jasną Górę brzmiało: „ Napełnieni Duchem Świętym” . Właśnie tacy teraz jesteśmy. Słowa te nabrały dla nas ogromnego znaczenia. Nasze serca są gotowe na Chrystusa…gotowe na Zbawienie.

Autor tekstu: Justyna Czerpak, uczennica klasy 3 LO