,,Złota nić wiary przenika nasze dzieje” konkurs historyczny

W środę 18 maja 2016 roku cała społeczność Gimnazjum im. Jana Pawła II w ZSOiZ w Turobinie świętowała dzień poświęcony swemu Patronowi. Obchodom przyświecało hasło:,,Złota nić wiary przenika nasze dzieje”. Uczciliśmy nie tylko swego Patrona Jana Pawła II, ale również 1050 rocznicę Chrztu Polski. Rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą o godzinie 8.30, celebrowaną przez księdza Marcina Bogacza. Wzięli w niej udział, wraz z pocztem sztandarowym, zaproszeni goście, dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie. Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Turobin p. Eugeniusz Krukowski, Adam Romański i Józef Biziorek. Głównym punktem uroczystości był konkurs historyczny, odbywający się pod hasłem: Od chrztu Polski do Jana Pawła II- dzieje Polski na przestrzeni tysiąclecia. Celem konkursu było uczczenie 1050 rocznicy Chrztu Polski, kształtowanie uczuć patriotycznych, propagowanie wiedzy historycznej oraz integracja środowiska lokalnego. Konkurs adresowany był do wszystkich mieszkańców gminy Turobin i okolic, bez ograniczeń wiekowych. Odbywał się w 3 etapach. W części pisemnej pytania czytane przez dyr. M. Lachowicza wymagały natychmiastowej odpowiedzi. W konkursie udział wzięli: Monika Sędłak, Klaudia Bogucka, Jakub Olech, Ilona Kalamon, Mikołaj Polski, Tomasz Polski, Dominik Żyśko, Rafał Rokicki, Mariusz Rokicki, Paweł Jonasz, Józef Biziorek, Ryszard Błaszczak, Tomasz Kulesza, Ryszard Skiba, Mirosław Wójtowicz, Artur Szamański, Karolina Hajduk, Stanisław Górny, Małgorzata Bańka, Barbara Harasim, Adam Skiba, Mariola Wolanin, Zofia Zwolak. Do drugiego etapu przeszło 10 osób: Rafał Rokicki, Paweł Jonasz, Mirosław Wójtowicz, Jakub Olech, Ilona Kalamon, Artur Szamański, Karolina Hajduk, Błaszczak Ryszard, Tomasz Kulesza, Ryszard Skiba. W wyniku zaciętej walki do finału zakwalifikowali się: Rafał Rokicki- uczeń klasy III b naszego Gimnazjum, Paweł Jonasz, Artur Szamański, Ryszard Skiba i Mirosław Wójtowicz. Zwyciężył Mirosław Wójtowicz przed Ryszardem Skibą i Arturem Szamańskim. Wszyscy finaliści zostali nagrodzeni pięknymi książkami o tematyce historycznej a uczestnicy pamiątkowymi dyplomami. Patronat medialny nad konkursem objęła redakcja Dominika, która była również fundatorem nagród.

W przerwach pomiędzy kolejnymi częściami konkursu nasi uczniowie zaprezentowali piękną część artystyczną, przygotowaną pod czujnym okiem pań Jadwigi Derkacz- Łukasik, Edyty Misztal- Hajduk i Doroty Skiby. Motywem przewodnim części artystycznej było nauczanie Jana Pawła II. Fragmenty Jego poezji i homilii z pielgrzymek do Polski oraz piękne pieśni patriotyczne podkreśliły charakter naszego Święta.

Oglądaliśmy również popisy artystyczne naszych uczniów. Zaprezentowały się: Agata Łupina grając na wiolonczeli, Monika Mamona na saksofonie a w występach solowych Aneta Peichert oraz Julianna Kulesza i Natalia Gałka.

Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście wspólnie odśpiewali Rotę i piosenkę Żeby Polska była Polską. Wszyscy zebrani udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców i uczniów.

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Turobinie © 2016 Frontier Theme